הדירוג באתר

שיטת דירוג החדרים שלי מבוססת על מספר פרמטרים:

התפאורה של החדר – זה פרמטר שמתייחס נטו לאווירה ולתפאורה של החדר. כמה החדר מגניב, כמה העיצוב מושקע ועד כמה באמת יש הרגשה מיוחדת של יציאה מהמציאות היום יומית שלנו. בפרמטר הזה הערכים הם:
מעולה | טובה | חביבה | סביר בלבד | משרד
אני מניחה שהסקאלה של מעולה-סביר בלבד ברורה, אבל בחרתי לייחד את החדרים שמעוצבים כמשרדים למיניהם כי זה לא שמדובר בעיצוב טוב או רע אלא פשוט בעיצוב קבוע (שבכנות, למנוסים שבינינו, כבר דיי נמאס).

מספר משתתפים – זה נתון שמציין את גודל הקבוצה, שאיתה אני עשיתי את החדר. לרוב כשמבקשים ממני המלצות חדרים אז אם הקבוצה מנוסה אני מנסה לשלוח אותה לחדר באותו הרכב שאני עשיתי. אך אם מדובר במתחילים אני מגדילה את מספר המשתתפים כדי שיהיה להם מאתגר אבל עם זאת לא בלתי אפשרי. הכלל הוא שככל שהקבוצה גדולה יותר כך קל יותר לעשות את החדרלכן אם למשל עשיתי חדר קשה בזוג, מתחילים אני אשלח לשם בהרכב של שלישייה או רבעייה.

הציון הכללי של חדר – הוא הציון הסובייקטיבי שאני נותנת לחדר על סמך החוויה האישית שלי בו. הוא כולל בתוכו את ה”כמה נהניתי”, איך היה השירות, איך הייתה ההפעלה ועוד…
לרוב אני גם מפרטת כל אחד מהמושגים הללו בנפרד בשביל להמליץ כמו שצריך על החדר אבל בסופו של דבר הציון הכללי הוא המדד שלי להמלצות המשך או אי המלצות על החדר.
אגב תשימו לב שבדירוג של החדרים שעשיתי באתר אין חדר עם ציון מתחת ל6 וזה נטו הודות למזל ומחקר מקדים על חדרים שאני עושה (יש מספיק חדרי בריחה בארץ ובעולם כדי שאני לא ארצה ללכת לגרועים שבהם).

החמישיה המובילה ועידכון ציונים לאחור – ציון לחדר בריחה הוא כמובן דבר סובייקטיבי אבל גם משהו שנקבע ע”י השוואה לחדרים אחרים. לכן ככל שאני עושה יותר חדרים כך נקודת המבט שלי מתרחבת ואני לומדת לשפוט כל חדר בהשוואה ליותר ויותר חדרים. לכן פעם בתקופה אני נוהגת לעבור על רשימת הדירוגים שלי ולעדכן אותה, איזה חדרים צריכים לרדת בנקודה, איזה לעלות ואילו פשוט נשארים במקום. כי כאמור עם הזמן אני מגלה שמה שחשבתי כשעשיתי רק 10 חדרי בריחה, כבר פחות רלוונטי אחרי שעשיתי 50 ואני מכירה את התחום בצורה מעמיקה יותר.
לכן גם בחרתי בצורה שרירותית שתמיד יהיו לי רק 5 חדרים בטופ של חדרי הבריחה שלי וכל פעם שאני חושבת שראוי לצרף עוד חדר לרשימת העלית שלי, אני עושה בדיקה – האם אני עדיין חושבת שכל החדרים האחרים ראויים להשאר בצמרת.
אגב, נכון לינואר 2018 חמשת חדרי הבריחה הטובים ביותר לדעתי הם: הקגב (KGB), שחור ולבן, חטיפת החייזרים, Sherlock בבודפשט ו- Der Zauberer (הקוסם) במינכן.

*המינוח חדר חידות – נולד בקבוצת דיונים בפייסבוק ואני משתמשת בו בשביל לתאר חדר שיש בהם דגש על חידות ולא בהכרך על אווירה (כל מה שכלול אצלי תחת המושג תפאורה).